Kas ir SEO?

SEO ir saīsinājums no angliskā termina "search engine optimization”. Tas ir darbību kopums, kas palīdz mājaslapai tikt atrastai Google un citos interneta meklētājos.

Var teikt, ka tā ir mājaslapas pielāgošana (mājaslapas optimizācija), lai to var labāk atrast internetā. Lai cilvēki, kas meklē tādu pakalpojumu, kā tu piedāvā, var atrast tieši tavu mājaslapu. Viens no galvenajiem ieguvumiem ir tāds, ka šādi tu iegūsti klientus interentā bez reklāmas.

Cilvēki paši tevi atrod internetā.

Tāpēc, ka tu esi nevis 5. vai 25., bet 1. lapā Google.

Kas ir SEO?

SEO ir darbību kopums, kas palīdz mājaslapai tikt atrastai Google. Tu veic šīs darbības, un ir lielāka iespēja, ka tava mājaslapa tiek atrasta.

Kāpēc? Jo tagad tu esi 1. lapā Google nevis 5. vai 25. lapā.

Tas darbojas šādi:

  • Kad tu (vai jebkurš cilvēks) kaut ko meklē internetā, Google tev rāda konkrētas mājaslapas.

  • Tas, ko tu redzi Google, nav nejaušība. Google izvēlas rādīt to, kas tev varētu interesēt visvairāk. Google mēģina uzminēt, ko tieši tu varētu gribēt redzēt.

  • Ja tavai mājaslapai ir veikta SEO optimizācija, ir lielāka iespēja, ka arī tu parādies pirmajā lapā - tad, kad cilvēki meklē kaut ko tādu, ko tu piedāvā savā mājaslapā.

Lai arī konkrētu vietu nevar paredzēt (lasi vairāk par SEO mītiem), var aptuveni paredzēt izaugsmes potenciālu - paskatototies, cik populāra ir konkrētā tēma vai produkts, un cik stipri ir tavi konkurenti, kurus šobrīd atrod Google par šo tēmu.

Ko izvēlēties? SEO vai Google reklāmas?

Vislabāk izvēlēties gan SEO optimizāciju, gan Google reklāmas.

Tu samaksā par Google reklāmu, un tevi parāda potenciālajiem klientiem.

Tu sakārto savu mājaslapu (veic SEO optimizāciju), un klienti paši tevi atrod.

Optimālam rezultātam vislabāk ir veikt gan SEO optimizāciju, gan izvēlēties reklāmas - lai sasniegtu vairāk klientus.

  • Jā, SEO mērķis ir iegūt klientus bez reklāmas. Angliski to sauc par “organic traffic”. Tie ir cilvēki, kas paši tevi atrod. Ja cilvēks pats tevi atrod, tas palielina uzticību. Ir lielāka iespēja, ka šis cilvēks izvēlēsies pirkt pie tevis vai pieteikties tavam pakalpojumam.

  • Tai pat laikā SEO palīdz arī Google reklāmām. Skaties, kā sanāk - ja tu maksā par reklāmu, un parādies 1. lapā Google, un tevi var atrast arī bez reklāmas, tas raisa papildus uzticamību.

Pirmkārt, ja izvēlēties abus variantus, tas būs efektīvāk.

Pavisam vienkārši tāpēc, ka tevi redzēs vairāk.

Cilvēki uzticas tam, ko viņi redz vairāk un biežāk.

Otrkārt, vienmēr ir vērtīgi iegūt vairākus klientus piesaistīšanas kanālus. Nevajag paļauties uz vienu kanālu. Tas vienmēr ir bijis riskanti.

Kas ir SEO darbību pamatā?

SEO pamatā ir izpēte, tekstu veidošana, tehniska konfigurācija un saišu jeb linku iegūšana no citām mājaslapām. Tas ir īsumā. Zemāk par katru no lietām plašāk.

1. Atslēgvārdu izpēte (nozares izpēte)

Tavs pirmais uzdevums, sākot strādāt ar SEO, ir saprast savu nozari.

Saprast atslēgvārdus un frāzes, ko tavi potenciālie klienti varētu izmantot, lai atrastu tavus produktus vai pakalpojumus Google meklētājā. Kā cilvēki sauc to, ko tu piedāvā?

Tu vari sākt bez speciālām programmām. Tu vari vienkārši iet Google, skatīties kā konkurenti sauc savus produktus un preces, skatīties, kā cilvēki raksta par tavu nozari un produktiem. Ja gribas to darīt nopietnāk, izmanto tādus rīkus, kā Keysearch, lai pārbaudītu, kas ir populārākie vārdi un frāzes.

Piemēram, tev pieder masāžas salons Valmierā.

Kā tavi potenciālie klienti varētu tevi meklēt?

Tas varētu būt:

  • Masāžas salons Valmierā;

  • Masāžas saloni Valmierā;

  • Labs masāžas salons Valmierā;

  • Labākie masāžas saloni Valmierā;

  • Masāžas salons Valmierā atsauksmes.

Neapstājies pie pamatiem. Domā plašāk. Kā vēl tavi potenciālie klienti tevi varētu atrast Google meklētājā. Te ir vēl daži piemēri:

  • Masāžas cena Valmierā;

  • Kur taisīt masāžu Valmierā;

  • Spa salons Valmierā;

  • Masāžas cenas;

  • Masāžas veidi;

  • Spa masāžas Valmierā;

  • Taizemes masāža Valmierā.

Atkarībā no piedāvājuma, tavu salonu var meklēt, izmantojot kādus no šiem papildus atslēgvārdiem:

  • Sejas masāža;

  • Muguras masāža;

  • Sporta masāža;

  • Relaksējoša masāža;

  • Taizemes masāža;

  • Vakuuma masāža;

  • Limfodrenāžas masāža;

  • Spa masāža.

Vienkārši vārdiem sakot - tu gribi zināt, kā tavi potenciālie klienti sauc to, ko tu piedāvā, un tu gribi šos vārdus un frāzes lietot savā mājaslapā.

Ideāli - ja tu zini, kā tos lietot pareizi, lai iegūtu labāko rezultātu.

Vienkāršs padoms - nevajag atkārtot kaut ko vairāk nekā 4, 5 reizes 1 lapā. Un nevajag likt visu kopā katrā mājaslapas sadaļā un rakstā. Tu gribi, lai tas skan cilvēcīgi.

2. Satura optimizācija

Nākamais ir satura pielāgošana.

  • Tu gribi lietot atslēgas vārdus un frāzes.

  • Tu gribi to darīt pareizi.

Ir labi, ja tu zini SEO vadlīnijas, un raksti pareizi (maksimālam rezultātam).

Bet vēl svarīgāk ir sākt. Sākt taisīt labu informāciju, kas ir cilvēcīga un noderīga.

Veido kvalitatīvu un vērtīgu saturu, kas ir noderīgs, interesants un kur tiek izmantoti iepriekš atlasītie atslēgvārdi. Ja tu piedāvā masāžas pakalpojumus, apraksti tos, izmantojot atslēgvārdus un frāzes, ko tavi potenciālie klienti izmanto meklējot šos pakalpojumus.

Ir vērtīgi veidot labus un informatīvus bloga rakstus, kur plašāk pastāstīts par taviem pakalpojumiem. Piemēram, par katru no masāžas veidiem, ko piedāvā tavs salons.

Veido arī vispārīgākus, izglītojošus rakstus par masāžu. Arī tas noder. Piemēram, “Kā izvēlēties sev piemērotāko masāžas veidu?”, “Kādi ir masāžas ieguvumi?”, “Kā masāža palīdz atgūties pēc fiziskas slodzes?”, "Ko zināt pirms pirmās masāžas vizītes?".

Ja tev nav iedvesmas, pajautā idejas bloga rakstiem ChatGPT.

Ja tu pārdod preces, tavi produktu apraksti ir viena no lielākajām iespējām. Ir vērts tos taisīt plašus, informatīvus, un lietot tajos populārus atslēgas vārdus, kas raksturo katru konkrēto preci. Piemēram, ja tavs salons pārdod arī masāžas eļļas, izmanto attiecīgos atslēgvārdus, aprakstot produktus.

Idejas produktu aprakstiem tu vari smelties ChatGPT. Paprasti, lai tas uzraksta vienu produkta aprakstu. Uzlabo to, lai tas ir unikālāks un cilvēcīgāks. Paprasi, lai ChatGPT izmanto tavu uzlaboto aprakstu kā piemēru citu produktu aprakstiem.

3. On-page SEO jeb mājaslapas SEO optimizācija

Jā, bloga raksti un produktu apraksti ir svarīgi.

Taču tikpat svarīgi ir optimizēt pašu mājaslapu.

Šis viss kopā - viss, ko tu dari savā mājaslapā - angliski tiek saukts par “on-page SEO”. Tie ir pamati. Mēs piedāvājam sakārtot ne tikai pamatus, bet arī veikt papildus izmaiņas, lai uzlabotu mājaslapu.

Izmantojot atslēgvārdus, optimizē svarīgus mājaslapas elementus:

  • Bloga rakstu un produktu virsrakstus;

  • Virsrakstus visās mājaslapas sadaļās (sākumlapā, “Par mums”, kontaktu lapā utt.);

  • Meta aprakstus (meta descriptions);

  • SEO title jeb SEO virsraktus visām lapām un produktiem;

  • Alt tekstus attēliem - Alt teksts (alternatīvais teksts) ir īss, aprakstošs teksts, kas tiek pievienots attēlam. Tā galvenais mērķis ir sniegt informāciju par attēlu cilvēkiem, kuri nevar to redzēt, piemēram, ja attēls netiek ielādēts.

Atceries par apakšvirsrakstiem! Mājaslapas sākuma lapā, bloga rakstos un produktu aprakstos ir jāizmanto apakšvirsraksti - H1, H2, H3. Nejauc virsrakstus ar Bold jeb treknrakstu. Nevajag lietot treknrakstu virsrakstos. Tas nekā nepalīdz.

  1. H1 ir virsraksts rakstam vai produkta aprakstam.

  2. H2 ir apakšvirsraksts. Tavs raksts vai produkta apraksts var būt sadalīts vairākās mazākās daļās (2, 3, 4, 5 utt.). Ieteicamais jebkuras apakšsadaļas garums ir līdz 300 vārdiem.

  3. H3 var tikt izmantoti, lai kādu no H2 sadalītu sīkāk. Paskaties, šo rakstu. Te “Kas ir SEO darbību pamatā?” ir H2. Tā ir liela sadaļa. Savukārt, šis konkrētais punkts “3. On-page SEO jeb mājaslapas SEO optimizācija” ir H3. Tāpēc, ka šis punkts ir viena apakšsadaļām.

H1, H2, H3 ir tie paši Heading 1, Heading 2, Heading 3.

H1, H2, H3 virsrakstu lietošana ir nepieciešama, jo tas strukturē saturu loģiskā hierarhijā un palīdz meklētājprogrammām saprast teksta galvenās tēmas. Savukārt treknraksts tikai izceļ tekstu vizuāli, bet nedod nekādu semantisku nozīmi, tādēļ tas nepalīdz SEO.

Uzzini vairāk: Kāpēc H2 un H3 apakšvirsraksti ir ļoti svarīgi?

4. Linku iegūšana no citām mājaslapām

Tavai mājaslapai vajag linkus no citām lapām.

Kāpēc? Tāpēc, ka tas ir tas, kā Google saprot, ka tevi zina.

Google redz linkus no citām mājaslapām kā uzticamības, autoritātes un kvalitātes signālu. Jo vairāk kvalitatīvu linku uz tavu mājaslapu, jo vieglāk tev ir būt labākās pozīcijās Google.

Ja uz tavu mājaslapu ir saites no respektabliem avotiem, tas rada uzticamību un paaugstina mājaslapas reputāciju konkrētajā nozarē.

Ja tev ir masāžas salons, tad saites jeb “backlinkus” vislabāk iegūt no veselības, labsajūtas, skaistumkopšanas un dzīvesstila blogiem, kā arī no vietējiem uzņēmumu katalogiem. Vērtīgi var būt linki arī no medicīnas un fizioterapijas vietnēm, ceļojumu un tūrisma lapām, kā arī klientu atsauksmju platformām un forumiem.

Šādas saites palīdz piesaistīt mērķauditoriju un stiprināt uzņēmuma autoritāti nozarē.

Izvairies no nekvalitatīviem linkiem. Piemēram, no linkiem no spamīgām vai zemas kvalitātes mājaslapām, kas nav saistītas ar uzņēmuma nozari. Vēl viens piemērs ir linki no vietnēm ar sliktu reputāciju, piemēram, azartspēļu mājaslapām.

5. Tehniskā mājaslapas optimizācija un lietotāju pieredzes uzlabošana

Uzlabo mājaslapas ātrumu, nodrošini mobilajām ierīcēm draudzīgu dizainu, kā arī izveido pareizu mājaslapas struktūru un navigāciju. Tas palīdzēs tev ne tikai tehniski, bet arī piesaistīs vairāk klientu, jo tava mājaslapa būs ātrāka, kvalitatīvāka un pārskatāmāka.

Nodrošini, ka mājaslapa ir ērti lietojama, viegli lasāma un intuitīvi saprotama apmeklētājiem.

Šīs ir lietas, kas patīk mums visiem kā apmeklētājiem.

Un šis viss ir svarīgi arī SEO, jo Google ņem vērā mājaslapas ātrumu un lietotāja pieredzi, lai novērtētu tās kvalitāti un atbilstību apmeklētāju vajadzībām.

Ja tava mājaslapa ir lēna, būs grūti nonākt labā pozīcijā Googlē. Jo Google dod priekšroku lapām, kas ielādējas ātri. Tāpat, ja tava mājaslapa nav optimizēta telefoniem, tā var zaudēt apmeklētājus, jo arvien vairāk cilvēku lieto internetu telefonos.

Pareiza mājaslapas struktūra un navigācija veicina ne tikai lietotāju ērtības, bet arī palīdz meklētājprogrammām saprast, kāda tipa informācija ir tavā mājaslapā.

Vairāk laba informācija par tavu nozari ir labāk.

6. Mājaslapas darbības pārbaude

Regulāri pārbaudi mājaslapas darbību, izmantojot Google Analytics un Google Search Console.

Google Analytics sniedz detalizētu informāciju par mājaslapas apmeklējumu, piemēram, no kurienes nāk apmeklētāji (Google, sociālie tīkli, citi resursi), kādas lapas tiek apmeklētas visbiežāk, kādi ir lietotāju uzvedības modeļi (vai viņi paliek ilgāk, vai ātri pamet lapu), un daudz citu noderīgu datu.

Šī informācija ļauj identificēt, kas mājaslapā darbojas labi un kur nepieciešams uzlabojums. Piemēram, ja apmeklētāji ātri pamet noteiktas mājaslapas sadaļas vai bloga rakstus, tas var norādīt uz problēmām ar lietojamību, kas var ietekmēt SEO rezultātus. Vai arī konkrētajā mājaslapas sadaļā var būt ļoti slikta informācija, kas apmeklētājam nekādi nepalīdz.

Mājaslapas darbības pārbaude palīdz novērtēt, kā veiksmīgi tiek izmantoti atslēgvārdi un kā uzlabot lapas saturu, lai piesaistītu vairāk apmeklētāju. Tāpat Google Analytics palīdz sekot konversiju līmenim (cik apmeklētāju kļūst par klientiem).

Savukārt, Google Search Console ļauj redzēt, kā tava mājaslapa darbojas Google.

  • Ar kādiem vārdiem tava mājaslapa tiek atrasta.

  • Kuri tieši raksti, kuri produkti un kuras sadaļas tiek atrastas ar kādiem vārdiem un frāzēm.

  • Kādās pozīcijās katrs raksts vai produkts parādās ar konkrētiem vārdiem.

  • Īsumā - Ar Search Console tu redzi ĻOTI DETALIZĒTU INFORMĀCIJU, ko var izmantot, lai maksimāli uzlabotu savas iespējas tik atrastiem Google, un lai cilvēki nāk tieši uz tavu mājaslapu.

Foto - Serpstat

Kāpēc SEO ir svarīgs?

Te ir dažas no SEO priekšrocībām:

  1. Vairāk cilvēku uzzina par tavu mājaslapu. Tava mājaslapa parādās augstāk meklētājprogrammu rezultātos, tādējādi vairāk cilvēku to pamana.

  2. Tie ir cilvēki, kas paši tevi atrod. Tie parasti ir labāki apmeklētāji. Tie ir cilvēki, kas šobrīd meklē to, ko tu piedāvā. Ir lielāka iespēja, ka šie cilvēki izvēlēsies pirkt to, ko tu piedāvā.

  3. Tas ir par velti. Tas ir organiskais trafiks (organic traffic). Atšķirībā no maksas reklāmām, SEO palīdz piesaistīt apmeklētājus, nemaksājot par katru klikšķi.

  4. SEO uzlabo arī lietotāju pieredzi. SEO ietver arī mājaslapas ātruma, lietojamības un satura uzlabošanu, kas padara to pievilcīgāku apmeklētājiem.

  5. SEO palielina uzticamību. Augstāka pozīcija meklētājā bieži vien tiek uztverta kā zīme, ka tava mājaslapa ir uzticama un autoritatīva.

  6. Tavas reklāmas darbojas labāk. Ja tevi redz gan reklāmā, gan bez reklāmas - tas nozīmē, ka tevi redz vairāk. Ja tevi redz vairāk, tavām reklāmām vairāk uzticas.

Vēlies uzzināt vairāk par to, kas ir SEO?

Mācies no mūsu pieredzes vai piesakies konsultācijai!

Previous
Previous

Populāri mīti par SEO

Next
Next

Kā veidojas SEO pakalpojumu cenas?