Galvenie SEO termini un to nozīme

Sākot strādāt ar SEO, tu uzzināsi daudzus jaunus terminus.

Mārketinga terminus. SEO terminus. Vārdus, kas tev būs vairāk vai mazāk nezināmi.

Šajā rakstā izskaidrosim galvenos SEO terminus. Tie ir pamati, kas palīdzēs saprast, kā SEO darbojas, un kā tas var uzlabot tavu mājaslapu. No atslēgvārdiem līdz organiskajam trafikam – mēs paskaidrosim, kas slēpjas aiz šiem vārdiem, lai tu varētu vieglāk saprast SEO un izmantot to darbā ar savu mājaslapu.

Šis raksts tev palīdzēs sākt strādāt ar SEO patstāvīgi vai labāk saprast SEO speciālista stāstīto.

Galvenie SEO termini un to nozīme

Šie ir galvenie SEO termini, kurus ir svarīgi zināt, ja strādā ar SEO.

1. Atslēgvārdi (Keywords)

Atslēgvārdi jeb keywords ir vārdi un frāzes. Tik vienkārši.

Piemēram, ja tu pārdod ābolus, vārds “ābols” var būt tavs atslēgas vārds. Jo tu, visdrīzāk, gribi, lai cilvēki, kad meklē vārdu “ābols”, atrod tieši tavu mājaslapu.

Tāpat arī - “velosipēds”, “bērnu velosipēds”, “lēts Android viedtālrunis”, “ko darīt Parīzē ziemā”, “pankūku recepte bez olām”. Tie visi var būt atslēgas vārdi. Jo tie visi ir tēmas/jautājumi, ko cilvēki meklē internetā.

Izvēloties un izmantojot pareizos atslēgvārdus savā mājaslapas saturā (darot to pareizi), tu vari piesaistīt vairāk apmeklētāju, kas interesējas par taviem pakalpojumiem, precēm vai blogu.

Tu gribi rakstīt tā, kā cilvēki meklē.

1.1 Galvenais atslēgvārds (Main keyword)

Galvenais atslēgvārds ir galvenais vārds vai frāze, uz kuru tu koncetrējies konkrētajā lapā vai rakstā, taisot šīs konkrētās lapas vai raksta SEO.

  • Ļoti bieži tā ir tāda frāze, kā cilvēki to visbiežāk meklē.

  • Bet ne obligāti. Skaties, ja tēma ir ļoti populāra, un konkurence ir milzīga, tu vari izvēlēties fokusēties uz kaut ko specifiskāku. Piemēram, vārdu salikums “Android viedtālrunis” ir ļoti populāra tēma. Tai pat laikā “lēts Android viedtālrunis” ir mazāk populāra tēma. Un “Lēts Android viedtālrunis līdz 150 eiro” ir vēl mazāk populāra tēma. Labākais ir tas, ka trešajā variantā tevi var atrast arī cilvēki, kas meklē pirmo vai otro vārdu salikumu.

Tu NEIZVĒLIES tikai vienu vai dažus galvenos atslēgas vārdus vienai mājaslapai.

Ir pagājis tas laiks, kad pietika uztaisīt mājaslapu ar vienu sākuma lapu, kontaktinformāciju un viss. Ja tu gribi, lai tu izcelies starp konkurentiem, tu taisi vairākas sadaļas savā mājaslapā. Tu arī raksti rakstus savā mājaslapā. Tu stāsti par savu pakalpojumu vai preci. Attiecīgi - tu izvēlies vienu vai divus galvenos atslēgas vārdus katrai lapai un katram rakstam savā mājaslapā.

Jā, vienai lapai vai rakstam var būt divi vai vairāk galvenie atslēgvārdi, īpaši, ja tie ir cieši saistīti vai papildina viens otru. Piemēram, “zobārsts Valmierā” un “zobārstniecība Valmierā”.

Tomēr, nevajag pārspīlēt. Lai nepārsātinātu saturu ar pārāk daudziem atslēgvārdiem, jo tas var kaitēt lasāmībai un SEO efektivitātei.

2. Organiskais trafiks jeb datplūsma (Organic traffic)

Organiskais trafiks jeb datplūsma ir apmeklētāji, kas nonāk tavā mājaslapā no Google.

Cilvēki atrod tavu mājaslapu, ierakstot atbilstošus atslēgvārdus Google, un izvēloties tavu lapu no piedāvātajiem rezultātiem.

Nejauc to ar Google reklāmām.

Šie ir cilvēki, kas paši atrod tevi, un tu par to nemaksā.

3. Ārējie linki uz tavu lapu jeb atpakaļsaites (Backlinks)

Backlinks ir linki jeb saites uz tavu mājaslapu no citām mājaslapām.

Un tavai mājaslapai vajag linkus no citām lapām.

Kāpēc? Tāpēc, ka tas ir tas, kā Google saprot, ka tevi zina.

Ja tevi zina, Google saprot, ka tevi ir vērts rādīt cilvēkiem.

Google redz linkus no citām mājaslapām kā uzticamības, autoritātes un kvalitātes signālu. Jo vairāk kvalitatīvu linku uz tavu mājaslapu, jo vieglāk tev ir būt labākās pozīcijās Google.

Kā iegūt linkus no citām mājaslapām?

  1. Paprasi partneriem, lai atzīmē tevi savā mājaslapā.

  2. Piedalies intervijās, un paprasi, lai ieliek linku uz tavu mājaslapu.

  3. Piedalies podkāstos, un paprasi linku.

  4. Izveido sociālo mediju profilus ar linku profilā.

  5. Padomā par iespējām iegūt pieminējumu blogos, kas ir tavā nozarē.

  6. Ja ir tāda iespēja, piemini savu mājaslapu forumos.

  7. Publicēji darba sludinājumu internetā? Neaizmirsti pievienot linku uz savu mājaslapu.

4. Iekšējie linki jeb iekšējās saites (Internal Links)

Iekšējie linki ir linki no viena raksta tavā mājaslapā uz citu rakstu vai lapu tavā mājaslapā.

Piemēram, bloga rakstā tu vari pievienot saiti uz citu rakstu vai produktu lapu, kas atrodas tajā pašā mājaslapā. Iekšējie linki palīdz meklētājprogrammām labāk saprast mājaslapas struktūru un identificēt svarīgākās lapas.

Šis ir svarīgi. Tas tev palīdz. Taču nevajag pārspīlēt ar nederīgiem linkiem.

Domā par to, kad veido jaunus rakstus savai mājaslapai.

Veido rakstus un informāciju, kas papildina pārējo.

Veido rakstus un informāciju, kas palīdz orientēties tavā mājaslapā, kas aizved lasītājus tur, kur viņi grib, un kur tu gribi.

Piemēram, tev ir interneta veikals. Tu pārdod “lētus Android viedtālruņus”. Uztaisi rakstu, kur tu salīdzini divus populārus modeļus, un ieliec šai rakstā linkus uz abiem modeļiem, kur tos var nopirkt. Šādi pat var izdarīt pilnīgi visās nozarēs.

Ideālā gadījumā tu gribi būt kā Wikipedia, kur par katru tēmu ir vēl papildus informācija, un var viegli “pazust” uz divām stundām. Tu gribi būt Wikipedia par savu nišu. Šādi tu ne tikai palīdzi savam klientam, tu arī noturi šo cilvēku ilgāk savā mājaslapā.

5. Atpakaļsaišu iegūšana (Link building)

Šis ir dārgākais SEO pakalpojums.

Mēs to pieminam, runājot par SEO cenām.

Link building ir process, kurā tiek iegūti linki no citām mājaslapām uz tavu mājaslapu. Šie ir tie linki, ko sauc par backlinks (numur 3).

Kāpēc tas ir dārgi?

  1. Tas ir laikietilpīgi.

  2. Pieminējumi bieži vien tiek pirkti. Savukārt, nopirkt rakstu medijos maksā daudzi simti vai pat tūkstoši eiro. Ja tu gribi 100+ tādus pieminējumus, ir jārēķinās ar krietnu budžetu.

  3. Ne vienmēr linki tiek pirkti. Pieminējumi tiek iegūti arī no partneriem. Tas, savukārt, ir laikietilpīgi. Attiecību veidošana ir laikietilpīga. Labas informācijas veidošana ir laikietilpīga.

Google redz linkus no citām mājaslapām kā uzticamības, autoritātes un kvalitātes signālu. Jo vairāk kvalitatīvu linku uz tavu mājaslapu, jo vieglāk tev ir būt labākās pozīcijās Google.

6. Mājaslapas rangs jeb pozīcija Google (Website ranking)

Mājaslapas rangs ir mājaslapas pozīcija Google rezultātu sarakstā, kad lietotājs ievada konkrētu atslēgvārdu vai frāzi. Šis rangs nosaka, cik augstu vai zemu tava lapa parādās, salīdzinot ar citām, un tas būtiski ietekmē, cik daudz apmeklētāju tā piesaista.

Augstāks rangs (piemēram, pirmajā lapā vai pat pirmajās pozīcijās) nozīmē lielāku redzamību un, visticamāk, vairāk apmeklētāju.

Mājaslapas rangu ietekmē dažādi faktori, piemēram, satura kvalitāte, atslēgvārdu optimizācija, mājaslapas ātrums un backlinku kvalitāte.

Svarīgi saprast:

  • Šis nav viens skaitlis.

  • Tavas mājaslapas sākuma lapu, varbūt, atrod ar 1000 dažādām frāzēm jeb atslēgvārdiem, un ar katru no šīm frāzēm tu vari būt dažādās pozīcijās.

  • Tavā mājaslapā, visdrīzāk, ir vēl vairākas lapas vai raksti vai pat vairāki simti lapu vai rakstu. Katru no tiem atrod ar vairākiem simtiem vai tūkstošiem dažādu frāžu.

  • Kā tajā visā vispār orientēties? Tiek izvēlēts galvenais atslēgvārds vai vārdi. Svarīgākie vārdi, ar kuriem gribas būt maksimāli labā pozīcijā. Tā ir frāze, kādu cilvēki visbiežāk lieto, kad grib iegūt to, ko tu piedāvā (informācija/atbilde uz jautājumu/pakalpojums vai prece, ko var nopirkt).

7. Meta virsraksts (Meta title)

Meta virsraksts ir lapas nosaukums, kas tiek rādīts kā galvenais virsraksts meklēšanas rezultātos un pārlūka cilnēs.

Tas ir ļoti svarīgs SEO un lietotāju piesaistīšanai, jo sniedz pirmo iespaidu par lapas saturu. Labs meta virsraksts ir īss, informatīvs un satur galvenos atslēgvārdus, kas precīzi atbilst konkrētā cilvēka interesēm.

Kad tu kaut ko meklē Google, tie virsraksti, ko tu redzi, ir meta virsraksti.

Tos var mainīt. Tos ir vēlams mainīt.

Tu gribi, lai tie ir tādi, ko gribas spiest.

8. Meta apraksts (Meta description)

Meta apraksts ir īss teksta fragments, kas sniedz lapas satura kopsavilkumu.

Meta apraksts parādās Google meklēšanas rezultātos, zem Meta virsraksta un linka. Tā galvenais mērķis ir pievērst lietotāju uzmanību un mudināt klikšķināt uz saites.

Meta apraksts ir lieliska vieta, kur lietot galvenos atslēgvārdus. Ja tie atbildīs meklētāja interesēm, tas palīdzēs tavai mājaslapai tikt augstāk Google rezultātos.

Jāņem vērā tas, ka Google var izvēlēties rādīt kaut ko pilnīgi citu. Ne to, ko tu ievadīji kā meta aprakstu. Šo ir svarīgi atcerēties.

9. Alternatīvais teksts (Alt text)

Alternatīvais teksts jeb alt text ir aprakstošs teksts, ko pievieno attēliem mājaslapā, lai Google varētu saprast attēla saturu. Tas tiek parādīts arī gadījumos, kad attēls kādu iemeslu dēļ netiek ielādēts.

Kā alt text palīdz SEO? Google pagaidām vēl nespēj pilnībā "redzēt" attēlus tā, kā to dara cilvēki, bet tā var "nolasīt" alt text, lai saprastu, kas ir redzams attēlā, un izmantot šo informāciju, lai novērtētu lapu pēc SEO pamatprincipiem (t.i., noteikt tās atbilstību meklētājam). Ja tu iekļauj galveno atslēgvārdu alt text, tas palīdzēs tavai mājaslapai nonākt augstāk Google rezultātos.

Vēl viens iemesls, kāpēc lietot alt text ir papildus trafiks jeb datplūsma no Google Images. Atbilstoši atslēgvārdi alt text nodrošina, ka attēli var parādīties Google Images meklēšanas rezultātos, piesaistot papildu apmeklētājus mājaslapai.

10. Virsraksti - H1, H2, H3

H1, H2, H3 ir HTML virsraksti.

  1. H1 ir virsraksts rakstam vai produkta aprakstam.

  2. H2 ir apakšvirsraksts. Tavs raksts vai produkta apraksts var būt sadalīts vairākās mazākās daļās (2, 3, 4, 5 utt.). Ieteicamais jebkuras apakšsadaļas garums ir līdz 300 vārdiem.

  3. H3 var tikt izmantoti, lai kādu no H2 sadalītu sīkāk.

H1, H2, H3 ir tie paši Heading 1, Heading 2 un Heading 3.

H1, H2, H3 virsrakstu lietošana ir nepieciešama, jo tas strukturē saturu loģiskā hierarhijā un palīdz meklētājprogrammām saprast teksta galvenās tēmas.

Mājaslapas analītika - Google Search Console

11. Klikšķu rādītājs (CTR)

CTR (Click-Through Rate) jeb klikšķu rādītājs parāda, cik reizes lietotāji noklikšķina uz kāda linka, salīdzinot ar to reižu skaitu, kad šis links tika parādīts meklēšanas rezultātu lapā.

To izsaka procentos un aprēķina šādi: CTR=(klikšķi/parādīšanās)x100.

Kāpēc CTR ir svarīgs? Augsts CTR norāda, ka tavs saturs, piemēram, reklāmas vai meklēšanas rezultāti, ir piesaistījis uzmanību un lietotāji vēlas iegūt vairāk informācijas. Meklētājprogrammas, piemēram, Google, ņem vērā CTR kā kvalitātes rādītāju, jo tas liecina, cik lietotājiem saistoša ir tava mājaslapa vai reklāmas.

Ja CTR ir zems, tas var liecināt par nepieciešamību uzlabot reklāmu vai lapu.

Vienkāršoti sakot, ja 100 cilvēki redz tavu mājaslapu, bet tikai 1 izvēlas spiest, tas var kā signāls, ka ir jāuzlabo meta virsraksts vai apraksts. Ļoti iespējams, ka šī informācija neliek domāt, ka tur būs tas, ko cilvēks meklē ar šo konkrēto frāzi.

Te jau atkal ir svarīgi atcerēties, ka CTR tiek rēķināts visām “miljons kombinācijām”, un ir svarīgi fokusēties tikai uz tiem vārdiem un frāzēm, kas tev ir aktuālas, domājot par kādu konkrētu mājaslapas sadaļu, lapu vai rakstu.

12. Vietējais SEO (Local SEO)

Vietējais SEO ir SEO stratēģija, kas palīdz uzņēmumiem piesaistīt klientus konkrētā ģeogrāfiskā vietā, piemēram, pilsētā vai reģionā.

Tas ietver optimizāciju, kas nodrošina, ka tava mājaslapa parādās meklēšanas rezultātos, kad cilvēki meklē pakalpojumus vai produktus savā apkārtnē.

Piemēram, ja tu esi zobārsts Valmierā, vietējais SEO palīdzēs tavam uzņēmumam parādīties, kad potenciālie klienti Google meklē frāzes, piemēram, “zobārsts Valmierā” vai “labs zobārsts Valmierā”.

Lai uzlabotu vietējo SEO, ir svarīgi optimizēt mājaslapu, iekļaujot atslēgvārdus, piemēram, “zobārsts Valmierā”, pievienot uzņēmuma informāciju Google My Business, kā arī iegūt atsauksmes no vietējiem klientiem.

Ja tev ir vairāki veikali vai filiāles, palīdzēs tas, ja mājaslapā tai katrai būs sava lapa.

13. SEO audits

SEO audits ir pārbaude, lai novērtētu, cik labi mājaslapa ir optimizēta SEO vajadzībām un kur nepieciešami uzlabojumi.

14. On-page SEO

On-page SEO ir SEO optimizācijas pasākumi, kas tiek veikti pašā mājaslapā, piemēram, atslēgvārdu izmantošana, virsrakstu H1, H2, H3 izmantošana, mājaslapas struktūras uzlabošana un iekšējo linku izmantošana.

Tas ir viss tas, ko tu vari izdarīt savā mājaslapā.

15. Off-page SEO

Off-page SEO ir SEO optimizācijas pasākumi, kas tiek veikti ārpus mājaslapas, piemēram, atpakaļsaišu (backlinks) iegūšana, darbības sociālajos tīklos un forumos, sava zīmola pieminējumu iegūšana citās mājaslapās.

Uzzini vairāk:

Vai tev ir vēl kādi jautājumi par SEO terminiem? Vai tu gribi sākt strādāt ar SEO, bet nezini ar ko sākt? Mēs varam tev palīdzēt! Piesakies konsultācijai!

Previous
Previous

Kas ir H1 jeb Heading 1, un kāpēc tas ir svarīgs?

Next
Next

Kāpēc SEO ir svarīga?